24-02-2018 13:00 39705
Ըստ Հայաստանի Բանկերի Ֆինանսական Վարկանիշի, բանկերի հիփոթեքային վարկավորման ծավալը 14.4% աճել է և կազմել է 215.2 մլրդ դրամ կամ $444,5 մլն: Դրան զուգահեռ` 2017-ին հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքները 12.2% -ից նվազել են մինչև 10.6%: Միևնույն ժամանակ, նախորդ տարվա ընթացքում բնակարանների միջին շուկայական արժեքը նվազել է 2.8%:
Հայաստանի բոլոր 17 բանկերն աշխատում են հիփոթեքային շուկայում, ընդ որում` դրանցից 10-ը դասական հիփոթեքից բացի տրամադրում են նաև էներգաարդյունավետ «կանաչ» վարկեր, բնակարանի ձեռքբերման/ կառուցման/ վերանորոգման համար: Դրանք են`Արդշինբանկը, Կոնվերս Բանկը, Արարատբանկը, Հայբիզնեսբանկը, ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը, Ինեկոբանկը, Արմսվիսբանկը, Անելիք Բանկը, Հայէկոնոմբանկը և Յունիբանկը:
Այդ վարկերի վերաֆինանսավորումն իրականացնում է Ազգային հիփոթեքային ընկերությունը «Մատչելի բնակարան երիտասարդներին» ծրագրի շրջանակում: Էներգաարդյունավետ հիփոթեքային վարկերի տարեկան տոկոսադրույքը տատանվում է 11-13% սահմաններում, իսկ մարման ժամկետը կազմում է 10-20 տարի:
Կայքում տեղ գտած հրապարակումների հեղինակային իրավունքը պատկանում է FinNews.am լրատվական-վերլուծական պորտալին։
Նյութերի մասնակի կամ ամբողջական մեջբերումը կամ օգտագործումը թույլատրվում է միայն ուղիղ հղման առկայության դեպքում։

In the context of real estate deflation, mortgage lending in Armenia is gaining momentum.
According to the Banks of Armenia Financial Ratings, the mortgage lending of banks has increased by 14.4% to 215.2 billion drams or $ 444.5 million. At the same time, interest rates on mortgage loans in 2017 decreased from 12.2% to 10.6%. The average market value of apartments dropped by 2.8% in the previous year.
All 17 banks in Armenia work in the mortgage market, 10 of which besides mortgages provide energy-efficient "green" loans for the purchase / construction / renovation of the apartment. These are Ardshinbank, Converse Bank, Araratbank, Armbusinessbank, ACBA-Credit Agricole Bank, Inecobank, Armswissbank, Anelik Bank, Armeconombank and Unibank.
The refinancing of these loans is carried out by the National Mortgage Company within the "Affordable Housing for Youth" Program. The annual interest rate for energy efficient mortgage loans varies between 11-13% and the repayment period is 10-20 years.