ՎԵՐԼՈՒԾԱԿԱՆ FinNews.am-ից
ՀՀ կառավարությունը 2018 թվականի հունիսի 11-ի նիստում հավանություն տվեց ֆիզիկական անձնանց անհուսալի ճանաչված վարկերի գծով հաշվարկված տույժերն ու տուգանքների ներման համար առևտրային բանկերին լրացուցիչ հարկային պարտավորություններից ազատելու մասին օրինագծին:
Պարզելու համար թե ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերն ինչ ծավալ են կազմում առևտրային բանկերի վարկային պորտֆելում, ներկայացնենք վերջիններիս ցուցանիշները վերջին 3 տարիների կտրվածքով:
2015 թվականի տարեսկզբի դրությամբ առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի կազմում չաշխատող վարկերի տեսակարար կշիռը կազմել է 7.2% կամ շուրջ 172 մլրդ դրամ, որի մեջ ամենաբարձր տեսակարար կշիռներն են ունեցել ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերը, մասնավորապես սպառողական վարկերի գծով՝ 1,64% կամ 39,2 մլրդ դրամ, իսկ հիփոթեքային վարկերի գծով՝ 0,51% կամ 12,2 մլրդ դրամ:
2016 թվականի տարեսկզբին առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերից չաշխատող վարկերը կազմել են տրամադրված վարկերի շուրջ 6,9 %-ը կամ 167,5 մլրդ դրամ, որից ամենաբարձր տեսակարար կշիռները կրկին բաժին է ընկել ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերին, մասնավորապես սպառողական վարկերի գծով այն կազմել է 1,8% կամ 43,7 մլրդ դրամ, իսկ հիփոթեքային վարկերի գծով՝ 0,66% կամ շուրջ 16 մլրդ դրամ:
2017 թվականի տարեսկզբի դրությամբ առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերից չաշխատող վարկերը կազմել են տրամադրված վարկերի շուրջ 6,3 %-ը կամ 174,6 մլրդ դրամ, որից կրկին ամենաբարձր տեսակարար կշիռներն են ունեցել ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերը, մասնավորապես սպառողական վարկերի գծով՝ 1,4% կամ 38,8 մլրդ դրամ, իսկ հիփոթեքային վարկերի գծով՝ 0,51% կամ 14,1 մլրդ դրամ:
2018 թվականի առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերից չաշխատող վարկերը կազմել են տրամադրված վարկերի շուրջ 5 %-ը կամ 150,9 մլրդ դրամ: Ֆիզիկական անձանց տրամադրված չաշխատող վարկերի, մասնավորապես սպառողական վարկերի գծով այդ ցուցանիշը կազմել է 1,1% կամ 33,2 մլրդ դրամ, իսկ հիփոթեքային վարկերի գծով՝ 0,3% կամ 9,1 մլրդ դրամ:
Վերլուծելով առևտրային բանկերի վարկային պորտֆելում չաշխատող վարկերի կազմում ֆիզիկական անձանց վարկերի մասնաբաժնի դինամիկան 2015-2018թթ. ժամանակահատվածում, տեսնում ենք հետևյալ պատկերը.
Ինչպես երևում է գծապատկերից, ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերն ամենաբարձր տեսակարար կշիռն են ունեցել 2016 թվականին, իսկ այնուհետ զգալիորեն նվազել են՝ 2018 թ. առաջին եռամսյակում հասնելով մինչև 1,4%-ի:
Ինչ վերաբերվում է նույն ժամանակահատվածում ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերի բացարձակ ծավալների դինամիկային, ապա այն ունեցել է հետևյալ պատկերը.
Ինչպես երևում է գծապատկերից, ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերի ծավալային դինամիկան ունեցել է նույն հետագիծը, ինչը որ առկա էր դրանց տեսակարար կշիռների դիտարկման դեպքում: Ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերն ամենամեծ գումարային ծավալն են ունեցել 2016 թվականին՝ 59.7 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ հետագայում զգալիորեն նվազել են՝ 2018 թ. առաջին եռամսյակում հասնելով 42,3 մլրդ դրամի:
Այսպիսով, օրենսդրական փոփոխության արդյունքում առևտրային բանկերը հնարավորություն կունենան առանց լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ կրելու ֆիզիկական անձանց ներել մինչև 2018 թվականի մայիսի 31-ը կուտակված ավելի քան 42,3 մլրդ դրամի չափով անհուսալի ճանաչված վարկերի գծով հաշվարկված տույժերն ու տուգանքները: Վերջինս կարևոր քայլ կհանդիսանա ինչպես ՀՀ քաղաքացիների ֆինանսական վիճակի, այնպես էլ առևտրային բանկերի վարկային պորտֆելի բարելավման վրա, քանի որ տվյալ պարագայում ֆիզիկական անձանց ժամկետանց վարկերի գծով վճարվելիք գումարներն արդեն կուղղվեն վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի մարմանը, այլ ոչ թե տույժերի ու տուգանքների վճարմանը: Վերջինս կնպաստի ավելի քան 42 մլրդ դրամի գումարի չափով բանկային ակտիվների առողջացմանը և առևտրային բանկերի ֆինանսական միջոցների շրջանառելիության արագացմանը:
Կայքում տեղ գտած հրապարակումների հեղինակային իրավունքը պատկանում է FinNews.am լրատվական-վերլուծական պորտալին։
Նյութերի մասնակի կամ ամբողջական մեջբերումը կամ օգտագործումը թույլատրվում է միայն ուղիղ հղման առկայության դեպքում։

14-06-2018 19:06 31188
At the June 11 sitting of the Government of the Republic of Armenia, the Government approved the draft law on the exemption from additional tax liabilities to commercial banks for penalties imposed on loans recognized as hopeless.
To clarify what part the non-performing loans of natural persons make in the credit portfolio of commercial banks, let's present their indices for the last 3 years.
As of the beginning of 2015, the share of non-performing loans in the portfolio of loans provided by commercial banks made 7.2% or about 172 billion drams, with the highest share of loans provided to individuals, in particular consumer loans - 1.64% or 39.2 billion drams and 0.51% or 12.2 billion drams made mortgage loans.
In the beginning of the year 2016, non-performing loans amounted to 6.9% of loans or 167.5 billion drams, of which the highest share was rebounded to loans granted to individuals, in particular consumer loans- 8% or 43.7 billion drams, and mortgage loans - 0.66% or about 16 billion drams.
At the beginning of the year 2017, non-performing loans amounted to about 6.3% of the loans issued or 174.6 billion drams, of which the highest percentage of non-performing loans was received by individuals, in particular, consumer loans - 1.4% or 38.8 billion drams, and mortgage loans - 0.51% or 14.1 billion drams.
35358418 1753581674734727 5963779609114705920 n
At the end of the first quarter of 2018, non-performing loans from commercial banks made up 5% or 150.9 billion drams. This index for non-performing loans, in particular consumer loans was 1,1% or 33,2 billion drams, and mortgage loans - 0,3% or 9,1 billion drams.
Analyzing the dynamics of the share of loans individuals in non-performing loans in the commercial banks' loan portfolio, for the period of 2015-2018, we see the following picture:
35227316 1753581688068059 3055996482395045888 n
As it can be seen from the chart, the non-performing loans of individuals have the highest share in 2016, and then significantly decreased in the first quarter of 2018, reaching up to 1.4%.
As for the dynamics of absolute volumes of non-performing loans of individuals in the same period, it had the following picture:
As it can be seen from the chart, the volumetric dynamics of non-performing loans of individuals had the same trajectory, which was observed in case of their specific weight. Non-performing loans of individuals made the largest amount of AMD 59.7 billion in 2016, and then they dropped dramatically in the first quarter of 2018, reaching 42.3 billion drams.
Thus, as a result of the legislative amendment, commercial banks will have the opportunity to forgive natural persons the fines and penalties, without additional tax liabilities, accrued on loans, recognized as hopeless of more than 42.3 billion drams accumulated till May 31, 2018. The latter will be an important step both for the financial situation of the Armenian citizens and for the improvement of the loan portfolio of commercial banks, as in this case, the amounts to be paid for overdue loans of individuals will be directed to the repayment of principal and interests of loans rather than penalties and fines. The latter will contribute to recovery of bank assets of more than 42 billion drams and accelerate of commercial banks' financial circulation.