ՎԵՐԼՈՒԾԱԿԱՆ FinNews.am-ից
ՀՀ կառավարությունը 2018 թվականի հունիսի 11-ի նիստում հավանություն տվեց ֆիզիկական անձնանց անհուսալի ճանաչված վարկերի գծով հաշվարկված տույժերն ու տուգանքների ներման համար առևտրային բանկերին լրացուցիչ հարկային պարտավորություններից ազատելու մասին օրինագծին:
Պարզելու համար թե ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերն ինչ ծավալ են կազմում առևտրային բանկերի վարկային պորտֆելում, ներկայացնենք վերջիններիս ցուցանիշները վերջին 3 տարիների կտրվածքով:
2015 թվականի տարեսկզբի դրությամբ առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի կազմում չաշխատող վարկերի տեսակարար կշիռը կազմել է 7.2% կամ շուրջ 172 մլրդ դրամ, որի մեջ ամենաբարձր տեսակարար կշիռներն են ունեցել ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերը, մասնավորապես սպառողական վարկերի գծով՝ 1,64% կամ 39,2 մլրդ դրամ, իսկ հիփոթեքային վարկերի գծով՝ 0,51% կամ 12,2 մլրդ դրամ:
2016 թվականի տարեսկզբին առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերից չաշխատող վարկերը կազմել են տրամադրված վարկերի շուրջ 6,9 %-ը կամ 167,5 մլրդ դրամ, որից ամենաբարձր տեսակարար կշիռները կրկին բաժին է ընկել ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերին, մասնավորապես սպառողական վարկերի գծով այն կազմել է 1,8% կամ 43,7 մլրդ դրամ, իսկ հիփոթեքային վարկերի գծով՝ 0,66% կամ շուրջ 16 մլրդ դրամ:
2017 թվականի տարեսկզբի դրությամբ առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերից չաշխատող վարկերը կազմել են տրամադրված վարկերի շուրջ 6,3 %-ը կամ 174,6 մլրդ դրամ, որից կրկին ամենաբարձր տեսակարար կշիռներն են ունեցել ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերը, մասնավորապես սպառողական վարկերի գծով՝ 1,4% կամ 38,8 մլրդ դրամ, իսկ հիփոթեքային վարկերի գծով՝ 0,51% կամ 14,1 մլրդ դրամ:
2018 թվականի առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերից չաշխատող վարկերը կազմել են տրամադրված վարկերի շուրջ 5 %-ը կամ 150,9 մլրդ դրամ: Ֆիզիկական անձանց տրամադրված չաշխատող վարկերի, մասնավորապես սպառողական վարկերի գծով այդ ցուցանիշը կազմել է 1,1% կամ 33,2 մլրդ դրամ, իսկ հիփոթեքային վարկերի գծով՝ 0,3% կամ 9,1 մլրդ դրամ:
Վերլուծելով առևտրային բանկերի վարկային պորտֆելում չաշխատող վարկերի կազմում ֆիզիկական անձանց վարկերի մասնաբաժնի դինամիկան 2015-2018թթ. ժամանակահատվածում, տեսնում ենք հետևյալ պատկերը.
Ինչպես երևում է գծապատկերից, ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերն ամենաբարձր տեսակարար կշիռն են ունեցել 2016 թվականին, իսկ այնուհետ զգալիորեն նվազել են՝ 2018 թ. առաջին եռամսյակում հասնելով մինչև 1,4%-ի:
Ինչ վերաբերվում է նույն ժամանակահատվածում ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերի բացարձակ ծավալների դինամիկային, ապա այն ունեցել է հետևյալ պատկերը.
Ինչպես երևում է գծապատկերից, ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերի ծավալային դինամիկան ունեցել է նույն հետագիծը, ինչը որ առկա էր դրանց տեսակարար կշիռների դիտարկման դեպքում: Ֆիզիկական անձանց չաշխատող վարկերն ամենամեծ գումարային ծավալն են ունեցել 2016 թվականին՝ 59.7 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ հետագայում զգալիորեն նվազել են՝ 2018 թ. առաջին եռամսյակում հասնելով 42,3 մլրդ դրամի:
Այսպիսով, օրենսդրական փոփոխության արդյունքում առևտրային բանկերը հնարավորություն կունենան առանց լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ կրելու ֆիզիկական անձանց ներել մինչև 2018 թվականի մայիսի 31-ը կուտակված ավելի քան 42,3 մլրդ դրամի չափով անհուսալի ճանաչված վարկերի գծով հաշվարկված տույժերն ու տուգանքները: Վերջինս կարևոր քայլ կհանդիսանա ինչպես ՀՀ քաղաքացիների ֆինանսական վիճակի, այնպես էլ առևտրային բանկերի վարկային պորտֆելի բարելավման վրա, քանի որ տվյալ պարագայում ֆիզիկական անձանց ժամկետանց վարկերի գծով վճարվելիք գումարներն արդեն կուղղվեն վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի մարմանը, այլ ոչ թե տույժերի ու տուգանքների վճարմանը: Վերջինս կնպաստի ավելի քան 42 մլրդ դրամի գումարի չափով բանկային ակտիվների առողջացմանը և առևտրային բանկերի ֆինանսական միջոցների շրջանառելիության արագացմանը:
Կայքում տեղ գտած հրապարակումների հեղինակային իրավունքը պատկանում է FinNews.am լրատվական-վերլուծական պորտալին։
Նյութերի մասնակի կամ ամբողջական մեջբերումը կամ օգտագործումը թույլատրվում է միայն ուղիղ հղման առկայության դեպքում։

АНАЛИЗ от Finagent.am:
На заседании правительства Республики Армения 11 июня правительство одобрило законопроект об освобождении коммерческих банков от дополнительных налоговых обязательств в отношении штрафов, наложенных на кредиты, признанные безнадежными.
Чтобы уточнить, какую часть неработающие кредиты физических лиц составляют в кредитном портфеле коммерческих банков, давайте представим их показатели за последние 3 года.
На начало 2015 года доля неработающих кредитов в портфеле кредитов, предоставленных коммерческими банками, составила 7,2% или около 172 млрд. драмов, наибольшая часть которых была предоставлена физическим лицам, в частности потребительские кредиты - 1,64% или 39,2 млрд. драмов и 0,51% или 12,2 млрд. драмов составили ипотечные кредиты.
В начале 2016 года неработающие кредиты составили 6,9% всех кредитов или 167,5 млрд. драмов, наибольшая часть которых была предоставлена физическим лицам, в частности потребительские кредиты - 8% или 43,7 млрд. драмов, а ипотечные кредиты - 0,66% или около 16 млрд. драмов.
На начало 2017 года неработающие кредиты составили около 6,3% всех выданных кредитов или 174,6 млрд. драмов, из которых самый высокий процент составили неработающие кредиты,выданные физическим лицам, в частности, потребительские кредиты - 1,4% или 38,8 млрд. драмов, ипотечные кредиты - 0,51% или 14,1 млрд. драмов.
По состоянию на конец первого квартала 2018 года неработающие кредиты составили 5% или 150,9 млрд. драмов всех кредитов, выданных резидентам коммерческими банками. Неработающие кредиты, выданные физическим лицам, в частности потребительские кредиты составили 1,1% или 33,2 млрд. драмов, а ипотечные кредиты - 0,3% или 9,1 млрд. драмов.
Анализируя динамику доли кредитов физических лиц в неработающих кредитах в кредитном портфеле коммерческих банков, на период 2015-2018 годов мы видим следующую картину:
Как видно из диаграммы, неработающие кредиты физических лиц имеют наибольшую долю в 2016 году, а затем она значительно сократилась в первом квартале 2018 года и достигла 1,4%.
Что касается динамики абсолютных объемов неработающих кредитов физических лиц за тот же период, то она имела следующую картину:
Как видно из диаграммы, динамика объема неработающих кредитов физических лиц имеет ту же траекторию, которая наблюдалась в случае их удельного веса. Неработающие кредиты физических лиц в 2016 году составили 59,7 млрд. драмов, а затем резко сократились в первом квартале 2018 года и достигли 42,3 млрд. драмов.
Таким образом, в результате законодательной поправки коммерческие банки получат возможность, без дополнительных налоговых обязательств,простить физическим лицам штрафы и пени, начисленных по кредитам, признанным безнадежными на более 42,3 млрд. драмов, накопленных до 31 мая 2018 года.
Последнее станет важным шагом как для финансового положения граждан Армении, так и для улучшения кредитного портфеля коммерческих банков, поскольку в этом случае суммы, подлежащие уплате за просроченные кредиты физических лиц, будут направлены на погашение основной суммы и процентов по кредитам, а не на штрафы и пени, что будет способствовать восстановлению банковских активов на более 42 млрд. драмов и ускорению финансового оборота коммерческих банков.