Հնդկական իմաստություն համեմված եվրոպական բիզնես-մտածելակերպով. հենց դա է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Սումա Չակրաբարտիի կարիերայի հաջողության բանաձևը: Ազգությամբ հնդիկ Սումա Չակրաբարտին աշխարհի խոշորագույն եվրաբանկի վեցերորդ նախագահն է: Նա Օքսֆորդի համալսարանում քաղաքականություն, փիլիսոփայություն և տնտեսագիտություն է ուսումնասիրել: Աշխատել է Մեծ Բրիտանիայի Արդարադատության, հետո Ֆինանսների նախարարություններում, համարվում է եվրոպական now-how-ի հիմնադրամի ղեկավարներից: Երևանյան իր վերջին այցի ընթացքում Ս.Չակրաբարտին պատասխանել է FINNEWS.AM կայքի հարցերին:
Բարև Ձեզ, պարոն Չակրաբարտի: Ի ՞նչպես կգնահատեք Հայաստան-ՎԶԵԲ գործակցության այժմյան մակարդակը:
Հայաստանը Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի լավագույն գործընկերներից է: Մեր գործակցությունը երկարաժամկետ է ու ռազմավարական: Հայաստանի անկախացումից ի վեր ՎԶԵԲ-ը միշտ եղել է ձեր երկրի կողքին:
25 տարում ձևավորել ենք ամուր հարաբերություններ: Այդ տարիների ընթացքում ընդհանուր առմամբ 158 ծրագիր ենք իրականացրել Հայաստանի հետ, որոնց միջոցով 1.1 մլրդ եվրոյից ավելի ներդրում ենք արել Հայաստանում: Ընդ որում այդ ներդրումների 90% տեղական բանկերի միջոցով ուղղել ենք մասնավոր հատվածի ֆինանսավորմանը, մնացածը` ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Ինչպիսի ՞ ն է ՎԶԵԲ-ի ռազմավարությունը Հայաստանում:
Այժմ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի հետ 2015-2019 թթ. ռազմավարությունն է հաջողությամբ իրականացնում: Դրանում ամրագրված են 3 ուղղություններ. մասնավոր հատվածի մրցունակության խթանում, կապիտալ շուկաների զարգացում, կայուն և առևտրայնացված կոմունալ ծառայությունների զարգացում: Դրանք չափազանց կարևոր ոլորտներ են Հայաստանի զարգացման համար: Բացի այդ` ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ իրականացվել և ընթացքի մեջ են նաև կոշտ թափոնների կառավարման, ջրամատակարարման համակարգի բարելավման, Երևանի մետրոպոլիտենի արդիականացման, քաղաքային լուսավորության ծրագրերը:
Մենք նաև շարունակում ենք աջակցել կառավարությանը հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների գործում: Ընդհանրապես ՀՀ կառավարության հետ մեր գործակցությունը արդյունավետ է:
Եվրաբանկը Հայաստանի համար յուրաքանչյուր տարի ներդրումների փաթեթ է նախապատրաստում: Ինչպիսի ՞ն է այն այս անգամ:
Անցած տարվա ընթացքում Հայաստանին տրամադրել ենք 80 մլն եվրո, այս տարի նախատեսում ենք գերազանցել 100 մլն եվրոյի շեմը: Սա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի կառավարության տնտեսական ծրագիրը ճիշտ ուղու վրա է: Հայաստանի համար ՎԶԵԲ-ը ունի <<քանակի և որակի>> նոր օրակարգ: Մեր ֆինանսական միջոցները պետք է հասանելի լինեն ավելի մեծ թվով մարդկանց: Խոսքը և մասնավոր, և պետական հատվածի մասին է:
Ինչպիսի՞ կանխատեսում է անում ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի տնտեսության համար:
Նախ նշեմ, որ բոլոր այն երկրներում, որոնց հետ ՎԶԵԲ-ը գործակցում է վերջին ամիսներին տնտեսական ակտիվություն է նկատվում: Եվրոգոտու տնտեսությունը երկրորդ եռամսյակում մոտ 1% աճ է գրանցել: Հունաստանում ՀՆԱ-ի աճի տեմպը նույնիսկ կրկնապատկվել է: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա մենք կանխատեսում ենք, որ 2017-ին այստեղ կգրանցվի 2.5% տնտեսական աճ, իսկ եկող տարի` 3.5%:

12-09-2017 18:09 20850
int777Индийская мудрость приправлена ​​европейским мышлением. Это формула успеха Сумы Чакрабарти, президента Европейского банка реконструкции и развития. Сума Чакрабарти, индийский гражданин, является шестым президентом крупнейшего в мире евробанка. Он изучал политику, философию и экономику в Оксфордском университете. Он работал в британских министерствах юстиции и финансов, является одним из руководителей европейского фонда now-how. Во время своего недавнего визита в Ереван С.Чакрабарти ответил на вопросы FINAGENT.AM.
Здравствуйте, мистер Чакрабарти! Как бы вы оценили нынешний уровень партнерства Армении с ЕБРР?
Армения является одним из лучших партнеров Европейского банка реконструкции и развития. Наше партнерство является долгосрочным и стратегическим. С момента независимости Армении ЕБРР всегда был с вашей страной.
В течение 25 лет мы установили прочные отношения. За эти годы мы реализовали 158 совместных проектов с Арменией, через которые мы вложили в Армению более 1,1 млрд. евро. 90% этих инвестиций было направлено на финансирование частного сектора через местные банки, а остальные - на развитие инфраструктуры.
Какова стратегия ЕБРР в Армении?
В настоящее время ЕБРР успешно реализует стратегию 2015-2019 годов с Арменией. Она имеет три направления: содействие конкурентоспособности частного сектора, развитие рынков капитала, развитие устойчивых и коммерциализированных коммунальных услуг. Это чрезвычайно важные области для развития Армении. Кроме того, при поддержке ЕБРР было реализовано управление твердыми отходами, совершенствование системы водоснабжения, модернизация Ереванского метро и программы городского освещения.
Мы также продолжаем поддерживать правительство в реформировании налогового кодекса. В целом наше сотрудничество с правительством Армении является эффективным.
Ежегодно Евробанк готовит пакет инвестиций для Армении. Каково это в этот раз?
За последний год мы предоставили Армении 80 миллионов евро, и в этом году мы планируем превысить 100 миллионов евро. Об этом свидетельствует тот факт, что экономическая программа правительства Армении находится на правильном пути. Для Армении ЕБРР имеет новую «качественную и количественную» повестку дня. Наши финансовые ресурсы должны быть доступны для большего количества людей. Речь идет о частном и государственном секторах.
Что прогнозирует ЕБРР для экономики Армении?
Прежде всего, я хотел бы отметить, что во всех странах, с которыми сотрудничает ЕБРР, в последние месяцы наблюдается экономическая активность. Во втором квартале экономика еврозоны выросла примерно на 1%. Темпы роста ВВП Греции удвоились. Что касается Армении, мы прогнозируем, что экономический рост в 2,5% будет зарегистрирован в 2017 году и 3,5% в следующем году.