19-04-2019 11:31 2739
Այս տարվա փետրվարին «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն հայտնաբերել է ստվերային Genesis համացանցային խանութը, որտեղ վաճառվում են գողացված ավելի քան 60 հազար թվային անձինք՝ ԱՄՆ 5-200 դոլար արժեքով, այդ թվում՝ նաև Հայաստանում ժողովրդականություն վայելող համացանցային խանութների և վճարային ծառայությունների օգտատերերի մուտքանուններ և գաղտնաբառեր։ Այդ տվյալներին տիրապետելով՝ չարագործները հեշտությամբ կարող են շրջանցել առցանց-խարդախության դեմ պայքարի միջոցները, առանց կոտրելու ներթափանցել իրական օգտատերերի հաշիվներ և իրականացնել գործարքներ, որոնք չեն հարուցի բանկի կասկածը։
Սովորաբար, երբ հաճախորդը մուտքագրում է առցանց գործարքների իրականացման համար անհրաժեշտ տվյալները, համակարգը ոչ միայն ստուգում է դրանց ճշտությունը, այլև համադրում է դրանք ունիկալ պրոֆիլի հետ, որպեսզի հավաստիանա, որ գործ ունի այդ տվյալների իսկական տիրոջ հետ։ Կախված նրանից, թե որքանով են համընկնում տվյալները, գործարքները հավանության են արժանացնում, չեղարկում կամ ուղարկում են հետագա վերլուծության։ Թվային անձը ոչ միայն թվային հետք է, որը մարդը թողնում է վճարումների համար օգտագործվող սարքերում և բրաուզերներում (տվյալներ էկրանի և օպերացիոն համակարգի, ժամային գոտու, սերվեր բրաուզերի ուղարկած գլխագրերի, տեղադրված պլագինների, պատուհանի չափի և այլնի մասին), այլև տվյալներ, որոնք հավաքվում են ընդլայնված վերլուծության և մեքենայական ուսուցման ալգորիթմների, այդ թվում՝ cookie ֆայլերի և օգտատիրոջ թվային սովորությունների հիման վրա։
Թվային անձին կարող են գողանալ, ինչպես նաև զրոյից ստեղծել հատուկ գործիքների միջոցով։ Ինչպես ցույց է տվել «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի հետազոտությունը, չարագործներն արդեն ակտիվորեն օգտագործում են այդ մեթոդները ֆինանսական խարդախությունից պաշտպանության լուծումները շրջանցելու համար։ Ընկերության փորձագետները հայտնաբերել են ոչ միայն ընդհատակյա Genesis համացանցային խանութը, այլև թվային հետքի ներկառուցված գեներատորով Tenebris բրաուզերը։ Այն օգտագործելով՝ չարագործները վերարտադրում են բրաուզերում և պրոքսի-սերվերի վրա օգտատիրոջ ցանցային ակտիվությունը, իսկ այնուհետև գողացված մուտքանվան և գաղտնաբառի միջոցով մտնում նրա հաշվեգիր և առցանց գործարքներ կատարում նրա անունից։
«Մենք տեսնում ենք, որ այլոց վճարային քարտերով կատարվող խարդախության դեպքերը գնալով շատանում են։ Ֆինանսական կազմակերպություններն ակտիվորեն ներդրումներ են կատարում դրանց դեմ պայքարի միջոցներում, սակայն որոշելը, որ թվային պրոֆիլը գողացվել է և օգտագործվել չարագործների կողմից, շատ դժվար է։ Այդ սպառնալիքի տարածումը կանխելու համար պետք է վերացնել նման սև շուկաները։ Ահա թե ինչու ենք մենք աշխարհով մեկ իրավապահ մարմիններին կոչ անում հատուկ ուշադրություն դարձնել այդ հիմնախնդրի վրա և միանալ դրա դեմ պայքարին»,- նշում է «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի ավագ հակավիրուսային փորձագետ Սերգեյ Լոժկինը։
Որպես ֆինանսական խարդախության դեմ պայքարի միջոց «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն խորհուրդ է տալիս.
• կատարել բազմագործոն իրավազորում (authentication) անձի իսկության հաստատման յուրաքանչյուր փուլում;
• ներդնել անձի իսկության հաստատման լրացուցիչ գործիքներ, օրինակ, ստուգել կենսաչափական տվյալները;
• օգտագործել օգտատերերի վարքի ուսումնասիրության ամենաառաջավոր վերլուծական գործիքները;
• լրացնել SIEM լուծումը և անվտանգության հսկողության այլ համակարգերը մշտապես թարմացվող սպառնալիքների մասին հոսքերով՝ կիբեռռիսկերի մասին առավել արդիական տեղեկատվությանը հասանելիություն ստանալու և հնարավոր գրոհներին պատրաստ լինելու համար։

19-04-2019 11:31 3016
In February 2019, Kaspersky Lab discovered the shadow online store Genesis, which sells more than 60,000 stolen digital personalities worth from $ 5 to $ 200, including logins and passwords to online stores and payment services. With this data, attackers can easily deceive means to combat online fraud, penetrate into the accounts of real users and conduct transactions that do not cause suspicion of the bank without hacking.
Usually, when a customer enters the data required for an online transaction, the system not only checks their correctness, but also compares them with a unique digital profile to make sure that they are dealing with the real owner. Depending on whether the data matches, the transaction is approved, canceled or sent for further analysis. A digital identity is not only a digital trace that a person leaves on devices and browsers used by him to make payments (data about the screen and operating system; time zone; headers that the browser sends to the server; installed plugins; window size, etc.), but and data collected based on advanced analytics and machine learning algorithms, including cookies and digital user habits.
Digital identity can be stolen, and also created from scratch with the help of special tools. A study by Kaspersky Lab has shown that attackers are already actively using these methods to bypass solutions for protection against financial fraud. The company's experts found not only the underground online store Genesis, but also the Tenebris browser with a built-in digital trace generator. Using the latter, the attackers reproduce the user's network activity in the browser and on the proxy server, and then use the stolen login and password to log into his account and conduct online operations on his behalf.
“We see that there are more and more cases of fraud with someone else’s payment cards. Financial institutions are actively investing in funds to combat them, but it is not easy to determine that a digital profile has been stolen and used by hackers. To stop the spread of this threat, it is necessary to eliminate such black markets. That is why we urge law enforcement agencies around the world to pay special attention to this problem and join the fight against it, ”said Sergey Lozhkin, senior antivirus expert at Kaspersky Lab.
As a measure to combat financial fraud, Kaspersky Lab recommends that companies:
• conduct multi-factor authentication at each stage of identity verification;
• introduce additional tools to verify identity, for example, check biometric data;
• use the most advanced analytical tools to study user behavior;
• supplement the SIEM solution and other security control systems with constantly updated threat data streams in order to gain access to the most up to date information about cyber risks and be ready for possible attacks.